Minilumturo objevovalo Příbramsko

15.10.2019

Minilumturo objevovalo PříbramskoDruhou říjnovou sobotu se uskutečnil tradiční výlet, tentokrát do okolí Příbrami. Cestování nám zpříjemnilo krásné babí léto. Hlavním cílem cesty se stal Památník Vojna - muzeum obětí komunismu. Mnozí z nás při svém cestování do vzdálenějších destinací na jih od Prahy opakovaně poblíž projíždí, ale za časových důvodů jej míjejí. Dnes je konečně vhodná příležitost. Zatímco desítky tisíc našich spoluobčanů prožily den státního smutku na vltavských ostrovech, my jsme si vybrali místo útrap politických vězňů, za které státní smutek nikdo nikdy nedržel.

Jedná se o vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví. Zároveň v současné době zde probíhá výstava  "Skautská lilie za ostnatým drátem": 

 
Po důkladné prohlídce se vydáváme po žluté, směrem k obci Slivice. Obědváme na jedné ze dvaceti velkých hald, které se na Příbramsku nacházejí po těžbě uranu. Výhled je působivý, dohlédneme až na Svatou Horu, zároveň doufáme, že v noci nebudeme světélkovat.
Ve Slivici se tatínkové vydávají pro auta, které jsme nechali zaparkované u Památníku Vojna. Maminky s ratolestmi pokračují k Památníku Vítězství postavený na místě posledního boje 2. světové války na evropském kontinentu.  Zde se rodiny opět setkávají a za nedlouho již směřujeme zpět do svých domovů. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Autor: Jakub   |   Sekce: MiniLumturo
©2023 LUMTURO |   Mapa webu